icon

شرکت توسعه ارزش مدبران

بیشترین رشد مسکن در کدام منطقه تهران است؟

بیشترین رشد مسکن در کدام منطقه تهران است؟

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، یکی از دغدغه‌های اصلی افراد در طول زندگی خرید خانه است. می‌توان گفت علاوه بر دغدغه، خرید خانه یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی افراد نیز محسوب می‌شود. درصورتی‌که تصمیم به خرید آپارتمان در تهران دارید، این مطلب را بخوانید.

بر اساس گزارشات در رابطه با افزایش رشد قیمت مسکن در کلان‌شهر تهران، منطقه ۲۲ در طول شش ماه اخیر با ۱۹.۹% نرخ رشد، بیشترین میزان افزایش قیمت را به خود اختصاص داده است. علاوه بر آن منطقه یک با نرخ رشد ۱۸.۷% رتبه دوم را دارد. این آمار بیانگر این است که منطقه ۲۲ بیشترین میزان رشد قیمت را در ماه‌های اخیر داشته است.

نکته مهم پیش‌بینی کارشناسان نسبت به تند شدن شیب افزایش قیمت منطقه ۲۲ در ماه‌های آینده است. به نحوی که با توجه به اطلاعات موجود در سامانه کیلید و همچنین کارگروه آموزشی سرمایه‌گذاری شزوما، با اتمام زمین‌های خالی در منطقه ۲۲ جهت برج سازی و به دنبال آن کاهش عرضه آپارتمان‌های پیش‌فروشی و حجم بالای تقاضای سرمایه‌گذاران واحدهای مسکونی، باعث افزایش چند برابری قیمت مسکن در این منطقه از پایتخت خواهد شد.

بیشترین موارد رشد مسکن

لازم به ذکر است که بررسی‌های کارگروه شزوما حاکی از آن است که رشد قیمت مسکن در منطقه ۲۲ طی سال‌های اخیر عمدتاً توسط سرمایه‌گذاران پیش خرید آپارتمان از نقاط مختلف کشور اتفاق افتاده است که باعث رشد قیمت و در نتیجه افزایش سرمایه سرمایه‌گذاران شده است.

بااین‌وجود اگر میزان رشد قیمت را به‌عنوان ملاکی برای شناسایی محله‌های پرسود در بازار مسکن قرار دهیم، می‌توان منطقه ۲۲ را در صدر این فهرست قرار داد. افزایش حدود ۲۰ درصدی قیمت آپارتمان در منطقه ۲۲ طی ماه‌های گذشته در شرایطی ایجاد شده است که نرخ رشد قیمت‌های قطعی در کل شهر تهران فقط ۲.۳% بوده است.

منطقه ۲۲ در حالی بالاترین میزان رشد قیمت مسکن را دارد که بر اساس آمارهای سال ۱۴۰۰، چهار منطقه پر معامله در شهر تهران به ترتیب مناطق ۵، ۱۰، ۲ و ۴ بوده‌اند که ۴۳% از کل خرید و فروش در بین مناطق ۲۲ گانه شهر تهران را به خود اختصاص داده‌اند.

بالاترین تعداد معاملات مسکن کلان‌شهر تهران در منطقه ۲۲ صورت می‌گیرد؛ اما از آنجا که آپارتمان‌های پیش‌فروش تا اتمام پروژه‌ها دارای سند تک برگ نمی‌باشند در سامانه معاملات مسکن لحاظ نمی‌شوند. به همین دلیل با ۴.۷% از کل معاملات در رتبه پنجم از لحاظ تعداد قراردادهای خرید و فروش سامانه مسکن قرار گرفته است.

بیشترین رشد مسکن در کدام منطقه تهران است؟

رشد قیمت مسکن تهران در پاییز

در ماه نخست فصل پاییز قیمت مسکن بیش از میانگین ماهانه رشد داشته است. بر اساس گزارشات در ماه نخست پاییز متوسط قیمت خریدوفروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی تهران ۲۶ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان بوده است که در مقایسه با ماه گذشته ۱۰% افزایش داشته است.

بررسی‌های آماری حاکی از این موضوع هستند که ۹ منطقه در تهران بیش از ۱۰% افزایش قیمت داشته‌اند و ۱۱ منطقه نیز زیر ۱۰% رشد قیمت را در مهرماه تجربه کرده‌اند. دو منطقه نیز در محدوده میانه تغییر قیمت قرار گرفته‌اند. نکته جالب آمار در توزیع مناطق با رشد بالای ۱۰% است. شاید در نگاه نخست این‌گونه به نظر برسد که بالاترین رشد قیمت در مناطق شمالی تهران به وقوع پیوسته است و حتی این مناطق رکورددار افزایش قیمت هستند؛ اما جزئیات آماری بیانگر اتفاقات دیگری هستند. افزایش بالای ۱۰% به مناطق شمالی پایتخت محدود نبوده است؛ بلکه در مناطق غربی این افزایش قیمت چشمگیرتر بوده است.

بیشترین رشد مسکن در کدام منطقه تهران است؟

گران‌ترین منطقه‌های تهران در ماه‌های اخیر

متوسط نرخ مسکن در پنج منطقه گران نرخ شهر تهران در طول ماه‌های اخیر به ترتیب در منطقه یک ۴۱.۲ میلیون تومان، منطقه سه ۳۳ میلیون تومان، منطقه دو ۲۹.۳ میلیون تومان، منطقه شش ۲۵.۸ میلیون تومان و منطقه پنج ۲۳.۷ میلیون تومان در هر متر مربع بوده است که رشد ماهانه نرخ در این مناطق به ترتیب ۲۱.۸، ۷.۸، ۱۰.۹، ۵.۷ و ۱۱.۲% بوده است.

در رابطه با پیش‌بینی از وضعیت آینده بازار مسکن نمی‌توان تحلیل تحقیقی ارائه داد اما آنچه واضح است این‌که رشد نرخ مسکن به شاخص تورم، نرخ ارز و حجم تقاضا در بازار مسکن وابسته است. البته تا زمانی که دو متغیر تورم و ارز روند صعودی داشته باشند نرخ اسمی مسکن در شرایط رکود معاملاتی افزایش خواهد داشت.

منطقه ۲۲ تهران پرمعامله‌ترین منطقه از لحاظ ملک

دلایل زیادی وجود دارند که توانسته‌اند افراد را به پیش‌خرید آپارتمان در منطقه ۲۲ ترغیب نمایند از مهم‌ترین این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سه جاذبه کوهستان البرز

دریاچه خلیج فارس

پارک‌های جنگلی وردآورد و چیتگر و خرگوش‌دره

دسترسی فوق العاده به سه بزرگراه اصلی تهران حکیم، همت و شهید فهمیده

همچنین دسترسی عالی به خط مترو و…

ایران مال: بزرگترین مرکز خرید و توریستی تفریحی خاورمیانه

باغ گیاه شناسی: بزرگترین و زیباترین باغ گل و گیاه ایران

دریاچه چیتگر: بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران

آبشار تهران: زیباترین آبشار مصنوعی کشور

بوستان جوانمردان: رود دره با هوای خنک و بسیار زیبا

شهر بازی هزار و یک شهر (درحال ساخت)

رود دره بوستان جوانمردان

کوچه و خیابان‌های پهن و عریض و…

وجود این ویژگی‌ها کافی است تا این محدوده به یک منطقه ایده‌آل برای زندگی و پیش خرید آپارتمان در تهران تبدیل شود.

یک نظر بده

ارتباط در واتساپ