icon

شرکت توسعه ارزش مدبران

با پول رهن امسال‌تان، سال ۹۶ صاحب‌خانه بودید

خانه گران شده؛ دیگر نمی‌توان خانه خرید؛ مستاجران از تهران کوچ می‌کنند و یا به حاشیه شهر می‌روند؛ مجبور شدیم به محله پایین‌تری برویم؛ چاره‌ای نبود جز اینکه به خانه‌ای کوچکتر راضی شویم. نتوانستم خانه بخریم چون ناگهان قیمت‌ها بالا کشید.
همه این‌ها جملاتی است که قطعا در ۴، ۵سال اخیر به وفور از افراد زیادی شنیده‌اید؛ اما احتمالا با همه این اوصاف، اعداد و ارقامی که در ادامه می‌آید شما را متعجب کند؛ چون شاید روزگاری که خانه در تهران ۲۰۰میلیون تومان بود، برایتان دور برسد؛ اما اشتباه نکنید؛ آنقدرها هم دور نیست؛

بیایید نگاهی به آگهی‌های مسکن در سال۹۶ بیاندازیم؛ تا همین ۵سال پیش می‌شد با ۲۰۰میلیون تومان در میدان انقلاب تهران یک خانه ۵۰متری خرید؛ اما حالا ۲۰۰میلیون تومان پول را بردارید و در همین محله و منطقه دنبال یک خانه برای رهن کامل بگردید؛ احتمالا با نه قاطع بنگاهداران مواجه شوید و بگویند با این عدد نمی‌شود.

اگر باور ندارید، نگاهی به آگهی‌های صفحات آنلاین خرید و فروش مسکن بیاندازید؛ یک خانه ۴۰متری و ۱۰ساله در انقلاب، ۳۴۰میلیون تومان رهن کامل.

و یا شرق تهران، قطعا همه شما تهرانپارس را به عنوان یکی از معروف‌ترین محله‌های شرق تهران می‌شناسید؛ اگر بخواهید در این محله یک خانه ۹۰متری بخرید، به نظرتان چقدر پول نیاز است؟

حتی در صورتی که ارزان‌ترین واحدهای این محله را هم در نظر داشته باشید، حداقل به ۲میلیارد تومان نیاز دارید؛ سال۹۶، یک خانه ۹۰متری و ۲ساله در این محله، ۴۵۰میلیون تومان قیمت داشت؛ اما حالا، یک خانه ۱۰۰متری در همین محله با ۷۰۰میلیون تومان رهن داده می‌شود!
تصور کنید با ۴۴۵میلیون تومان یک خانه دو خوابه در مرکز تهران بخرید؛ شاید برایتان خیلی دور از انتظار باشد؛ اما حتی این مورد هم در سال۹۶ ممکن بود؛ یک خانه ۷۳متری در میدان سلماس یوسف‌آباد تهران، سال۹۶، ۴۴۵میلیون تومان قیمت گذاشته شده بود؛ اما حالا قیمت رهن کامل یک خانه ۸۸متری در همین محله ۸۳۰میلیون تومان است.

احتمالا اگر همین الان با ۱۲۰میلیون تومان بخواهید یک خانه رهن کنید، محدودیت‌های بسیار زیادی خواهید داشت و مجبور خواهید بود مبلغی را نیز اجاره دهید؛ آن هم در جنوب شهر.

اما سال۹۶، ۱۲۰میلیون تومان قیمت خرید یک خانه ۴۰متری در پیروزی بود. اما حالا رهن کامل یک خانه ۵۰متری در پیروزی ۳۰۰میلیون تومان است.

قطعا اگر بخواهیم این نوشته را ادامه دهیم، می‌توان هزاران کلمه موارد این چنینی نوشت؛ خلاصه کلام اینکه تنها ۵سال گذشته، اما قیمت‌ها طوری عوض شده که گویی یک قرن گذشته است.

یک نظر بده

ارتباط در واتساپ