icon
جستجو
Close this search box.

شرکت توسعه ارزش مدبران

سوگیری شناختی

“بسیاری از ما سرمایه گذاران خوبی نیستیم چون­ که سوگیری­های شناختی داریم”
سوگیری‌های شناختی خطاهایی هستند ذهنی که به صورتی نظام‌مند به گرایش، نگرش، توهم یا باوری غلط منجر می‌شوند و در تصمیم‌گیری، استدلال، ارزیابی، یادآوری، ادراک و شناخت افراد تاثیر می‌گذارند.

این سوگیری­ها اغلب ما را به سمت تصمیمات یا اشتباهات و ضعف در سرمایه گذاری سوق می­دهند.

در این نوشتار کوتاه پنج سوگیری شناختی رایج را برایتان به رشته تحریر در می­آوریم که دانستن آنها شما را به سرمایه گذاران موفق تبدیل می­کند.

1-سوگیری بقاء:

ما به اطلاعات آشکار توجه می­کنیم و به کل تعمیم می­دهیم. ما فقط به موفقیت­ها توجه می­کنیم و در مورد شکست­ها چیزی نمی­دانیم و یا توجه نمی­کنیم. همیشه ذهن ما درگیر موفق­ها هست و معمولا از آن روی سکه غافل هستیم.

2-خطای در دسترس بودن:

 ما به جای تحقیق و تحلیل همه جانبه، از در دسترس ترین اطلاعات استفاده می­کنیم. هر اطلاعاتی که از طریق رسانه­ها به دست­مان برسد را می­پذیریم. آسان ترین و راحت ترین راه را برای تحلیل و سرمایه گذاری انتخاب می­کنیم.

3-سوگیری تایید:

سوگیری تایید تمایل به طرفداری از اطلاعاتی است که باورهای موجود ما را تایید یا پشتیبانی می­کند.

ما خواندن گزارش­های تحلیلگرانی که از فرضیه سرمایه گذاری ما حمایت می­کنند را به کسانی که دیدگاه­های مخالف دارند ترجیح می­دهیم.

این می­تواند منجر به اعتماد بیش از حد و دست کم گرفتن ریسک­های سرمایه گذاری شود.

4-تعصب بیزاری از دست دادن یا نفرت از ضرر:

میزان نفرت ما از ضرر دو برابر لذت بردن ما از سود است. سوگیری بیزاری از دست دادن باعث می­شود ما وسوسه شویم معاملات برنده خود را بفروشیم. زیرا نمی­خواهیم ” از دست دادن” پول را در طول اصلاح بازار تجربه کنیم.

این رفتار، همان­طور که وارن بافت[1] آن را توصیف می­کند: ” قطع کردن گل­ها و آبیاری علف­های هرز” است و در نهایت به عملکرد سرمایه گذاری ما آسیب می­زند.

5-تعصب لنگر انداختن:

ما در تصمیم گیری هایمان امتیاز بسیار بیشتری به اولین اطلاعات دریافتی می­دهیم. اگر بخواهیم چیزی بخریم و اولین مغازه یا سایت، قیمتی اعلام کرده باشه همان را ملاک سایر پیشنهادها قرار می­دهیم.

اگر سهام مورد نظر شما 50% از اوج قیمت خود کاهش یابد، آیا آن را مناسب معامله می­دانید؟

آیا به دلیل افزایش 200درصدی سرمایه گذاری خود نسبت به قیمت اولیه خرید، به فروش آن فکر کرده­اید؟

اگر به این سوالات پاسخ “بله” داده­اید، ممکن است تحت تاثیر تعصب لنگر انداختن باشید.

تعصب لنگر انداختن می­تواند منجر به اشتباه انگاشتن کاهش 50درصدی  قیمت سهام به عنوان یک معامله و یا افزایش 200درصدی  به عنوان دلیلی برای فروش شود.

با این حال حرکت قیمت سهام به تنهایی نشان نمی­دهد که ارزش آن بیش از حد است یا کمتر.

“شاید شما هم این سوگیری­های اشتباه را در تصمیم گیری هایتان دخیل می­کنید، پس آگاه باشید و با آگاهی بیشتر آدم­های قوی تری بشوید”


[1] Warren Edward Buffett

سرمایه گذار- اقتصاد دان و نیکوکار آمریکایی، متولد1930، از آثار وی”ده قانون موفقیت وارن بافت” را می­توان نام برد.

ارتباط در واتساپ