icon
جستجو
Close this search box.

شرکت توسعه ارزش مدبران

سرمایه گذاری بلند مدت

-سرمایه گذاری بلند مدت خیلی ساده به نظر میرسد، درست است؟

– با این حال اگر به این راحتی است چرا همه ثروتمند نمیشوند؟

پاسخ این است که سرمایه گذاری موفق بلند مدت بسیار پیچیده‌تر و چالش برانگیزتر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. در این نگاره دلایل چالش برانگیز بودن این مقوله را بررسی کرده ونکاتی را در مورد نحوه ادامه مسیر ارائه می‌کنیم.سرمایه گذاری بلند مدت دشوار است زیرا…..

1-صبور نیستیم!!!!! صبر: تصور کنید به دوستان یا بستگان خودتان که در حال خرید صندوق شاخص یا فلان سهام در بورس هستید و می‌خواهید برای 20سال آینده سرمایه گذاری کنید. اولین پالس‌های منفی را با شنیدن جملاتی نظیر: خیلی خسته کننده است، درست است؟ و … حقیقت این است که بسیاری از سرمایه گذاران نمیتوانند متعهد به سرمایه گذاری بلند مدت شوند. زیرا صبر و حوصله انتظار برای رشد سرمایه گذاری‌های خود در طول زمان را ندارند.

سرمایه گذاری بلند مدت دشوار است زیرا…..

2-اخبار، اخبار، اخبار، … و دیگر هیچ بمباران مداوم اخبار از رسانه‌های حقیقی و مجازی سر و صدا و حواس پرتی ایجاد می‌کند که این امر نیز باعث دشوار شدن سرمایه گذاری بلند مدت می‌شود.رسانه‌های خبری تمایل دارند بر روی رویدادهای کوتاه مدت تمرکز کنند که می‌تواند باعث واکنش‌های احساسی در سرمایه گذاران بشود و بر اساس نوسانات کوتاه مدت بازار باعث تغییر در تصمیم گیری‌های سرمایه گذاران بشود.

سرمایه گذاری بلند مدت دشوار است زیرا…..

3-حسادت: یکی از دلایل اصلی دشواری سرمایه گذاری بلند مدت حسادت است. حسادت باعث می‌شود که افراد عملکرد سرمایه گذاری خود را با دیگران مقایسه کنند و از بازدهی سرمایه گذاری خود ناراضی شوند. این مساله منجر به احساس فوریت یا نا امیدی برای رسیدن به دیگران یا پیشی گرفتن از آنها بشود. و در نهایت می‌تواند منجر به پذیرش ریسک بیشتر یا سفته بازی بشود.

سرمایه گذاری بلند مدت دشوار است زیرا…..

4-هیچ کاری انجام ندادن، سخت است!!!!در بیشتر موارد سرمایه گذاری قرار است خسته کننده و سخت باشد و در طول مدت سرمایه گذاری واقعا کار زیادی برای انجام دادن وجود ندارد و در واقع باید انتظار کشید. با این حال مردم تمایل طبیعی دارند که بخواهند دست به اقدامی به خصوص در زمینه موارد مالی بزنند. این ممکن است به دلیل ترس از دست دادن، اعتماد بیش از حد یا بیزاری از ضرر باشد ولی این ممکن است اشتباهاتی را به دنبال داشته باشد که تمام برنامه ریزی مالی شما را تحت تاثیر قرار داده یا حتی باعث از بین رفتن سرمایه شما بشود.

حال چه بکنیم تا موفق شویم:

نکاتی در مورد ماندن در بازی بلند مدت یا پایداری در سرمایه گذاری بلند مدت:

ماندن در دوره سرمایه گذاری بلند مدت می‌تواند چالش برانگیز باشد اما چند راهبرد(استراتژی) وجود دارد که می‌تواند به این پایداری و استقامت کمک کند و در نهایت باعث موفقیت در سرمایه گذاری شود:

1- یک برنامه سرمایه گذاری شفاف ایجاد کنید: این می‌تواند به شما کمک کند که انگیزه داشته باشید و روی اهداف بلند مدت خود متمرکز شوید.

2- سرمایه گذاری‌های خود را خودکار(اتوماتیک) کنید: مشارکت‌های خودکار را در حساب سرمایه گذاری خود تنظیم کنید تا راحت تر به برنامه بلند مدت خود پایبند باشید.

3-انضباط داشته باشید: در برابر وسوسه شدن برای تصمیمات تکانشی بر اساس نوسانات کوتاه مدت بازار مقاومت کنید و منضبط و پایبند در قبال سرمایه گذاری بلند مدت خود بمانید.

4-سرمایه گذاری‌های خود را متنوع کنید: تنوع می‌تواند به کاهش ریسک و افزایش بازده در بلند مدت کمک کند و ترس و نگرانی از نتیجه نگرفتن در یک جهت را کاهش دهد و امید به ثمر نشستن سرمایه گذاری را در شما افزایش دهد.

5- تمرکز بر تصویر بزرگ: به یاد داشته باشید که سرمایه گذاری یک بازی بلند مدت است و فقط کسانی با ذهنیت برنده و تصویرسازی از یک رویای بزرگ در ذهن و عمل خود موفق می‌شوند.


1سفته بازی: به فرانسوی(Spéculation) انجام معاملات اقتصادی ریسک‌دار، به منظور حصول سود از نوسانات کوتاه یا میان مدت، در ارزش بازاری کالای تجاری چون روشی اقتصادی، به جای سعی برای حصول سود از روش‌های اقتصادی اصولی(روش‌هایی چون سود سرمایه بلند مدت، بهره، یا سود سهام) است.

ارتباط در واتساپ